Varsinais-Suomen puoluekokousedustajat

Ajankohtaista

Varsinais-Suomen puoluekokousedustajista käydyssä äänestyksessä valittiin Varsinais-Suomen 42 edustajaa SDP:n puoluekokoukseen, joka pidetään elokuun lopussa Tampereella. Äänestys järjestettiin netti- ja postivaalin yhdistelmänä.

 

Vaalin koko tulos:

Ehdokasäänimääräpostiäänetnettiäänet
1.Lindén Aki18616127525864
2.Kantola Ilkka1399596174378
3.Maaskola Mika1335788044553
4.Rönnholm Mikko1224983133936
5.Laulumaa Janne1203077494281
6.Alho Niina966248034859
7.Pätäri Taru951658633653
8.Raaska Petja938751724215
9.Seila Viivu933344164917
10.Alatalo Juuso902141964825
11.Rosenlöf Jarmo894564732472
12.Koivusalo Mari-Elina865946713988
13.Korhonen Ari858655573029
14.Paassilta Simo855364722081
15.Peltonen Petra847740674410
16.Kallio Nina840747383669
17.Puljujärvi Vuokko815946563503
18.Hellsten Kristiina743352722161
19.Karnisto-Toivonen Saija740548982507
20.Koikkalainen Leena706351271936
21.Järvinen Jere676437682996
22.Toivari Henry643147071724
23.Eklund Toni632539192406
24.Lehtinen Seppo631545961719
25.Jokinen Kirsi-Maria627942102069
26.Hellsten Jorma617044781692
27.Tiainen Miika571322753438
28.Ylikännö Minna568132992382
29.Salo Maija564730562591
30.Pokki Pertti561125673044
31.Heinonen Esko553037351795
32.Aho Kimmo552226492873
33.Jäntti Wille549726652832
34.Ollila Annika540528772528
35.Rantanen Ari536341171246
36.Sepponen Ilkka520237501452
37.Kurtti Ville519825862612
38.Silander Esa506934961573
39.Salonen Santeri496925842385
40.Rantanen Päivi482021582662
41.Rantanen Satu475228851867
42.Hautala Isabella475122242527
43.Kankaristo Valtteri470523912314
44.Parantainen Vesa465630191637
45.Kiukainen Susanna459624862110
46.Sainio Kaarina456926321937
47.Kotti Minna456726201947
48.Arffman Jari449529021593
49.Ahlman Katri446119632498
50.Mäki Antti440923742035
51.Tamminen Timo440722972110
52.Alanko Kaarlo437529971378
53.Ahmadi Berhan433818192519
54.Hakamäki Vesa428221322150
55.Reijonsaari-Korsman Jaana427726771600
56.Hällfors-Laaksonen Tuula411022361874
57.Kesälä Mari396621481818
58.Maunuksela Oskari395521321823
59.Hasunen Anni388620261860
60.Ekroth Hans372924141315
61.Holtlund Minna363919801659
62.Hagsberg Sirpa358918721717
63.Kauliomäki Kirsi355321191434
64.Vuorela Heli351022941216
65.Sirén Jukka349923241175
66.Kettunen Soila336621581208
67.Nurmi Kimmo335020071343
68.Oksanen Markku33332608725
69.Säde Otso322715861641
70.Tereska Marja317715241653
71.Lahti Helena307917971282
72.Lintunen Pekka30732428645
73.Sund Susanne305417141340
74.Nuotio-Niemi Päivi29752055920
75.Palmu Heikki29572102855
76.Haanperä Kirsi292315841339
77.Roslakka Ville291514971418
78.Ylönen Reijo27901879911
79.Lönnroth Mika266415791085
80.Hovi-Hairisto Pirjo260413641240
81.Mäki Asko231910111308
82.Vuori Jouni21651432733
83.Leino Jukka20921214878
84.Myllärinen Tuomo20431714329
85.Karhu Juha19091151758
86.Leppänen Maria17941275519
87.Husar Henrik1765976789
88.Lepola Petri1696927769
89.Kärkkäinen Mika14541005449
90.Oksa Jyrki14311045386
91.Lehtonen Veijo14291088341
92.Saarenpää Kari973863110